wtorek, 19 kwietnia 2011

Jak przetrwać rok z dzieckiem uczęszczającym do szkoły muzycznej

Autorem artykułu jest Aneta Kobylińska



Zbliżają się egzaminy do szkół artystycznych. Chcesz dać dziecku szansę na rzetelną edukację muzyczną, ale obawiasz się nowych obowiązków w i tak już napiętym planie dnia? Oto kilka trudności z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć i wskazówki jak sobie z nimi poradzić.

Przygotuj się na bardziej intensywny rok szkolny

Rodzice często narzekają na nadmiar obowiązków, codzienne dowożenie i odbieranie ze szkoły, dowożenie na dodatkowe zajęcia i odrabianie z dzieckiem lekcji do późnych godzin wieczornych. A jeśli do tego dochodzi szkoła muzyczna logistyka dnia codziennego urasta do dość sporego mechanizmu, który źle zarządzany nie działa najlepiej. Jak najszybciej zaplanuj całoroczne wydarzenia, porozmawiaj z nauczycielami jak będzie wyglądać rok szkolny, kiedy będzie potrzebne większe zaangażowanie. Ogranicz w tym okresie inne aktywności. Unikaj zbyt ambitnego planowania. Rozwijając muzyczne umiejętności dziecka nie musisz rezygnować z rozwoju fizycznego, ale może nie jest konieczny trening na hali sportowej co drugi dzień.

Świadomie wybieraj zajęcia, czyli szkolna orkiestra czy chór

Koncerty, piękne stroje, błyszczące instrumenty, przyciemnione światła i oklaski to ta jasna strona udziału dziecka w szkolnej orkiestrze. Na co dzień przyjdzie Ci się zmierzyć z dużą ilością pracy i dodatkowych ćwiczeń na instrumencie, częstymi próbami i częstymi wyjazdami. Nawet we wtorek może przydarzyć się koncert, z którego dziecko wróci grubo po 21.00. A przecież w środę o 8.00 ma pisać test z przyrody. Dobra organizacja i zaplanowanie kalendarza to połowa sukcesu. Przydadzą się plany awaryjne, kiedy w pracy wypadnie Ci dodatkowe spotkanie, czy przedłuży się służbowy wyjazd albo rozmowa z klientem. Co wtedy zrobisz, do kogo zadzwonisz, kogo poprosisz o podwiezienie czy odebranie dziecka z zajęć? Kogo odpowiednio wcześniej uprzedzisz o tym, że może przytrafić się pilny telefon typu: ‘Potrzebuję pomocy, czy możesz odebrać Anię ze szkoły i podwieźć do muzycznej’. Jeśli życie z koncertującym muzykiem nie wydaje się atrakcyjne ani dla Ciebie ani dla dziecka przemyślcie udział w chórze. W programie szkoły muzycznej można dokonać wyboru, a chór jest mniej absorbujący.

Zastanów się na jakie dodatkowe stresy będziecie narażeni

Dziecko, które prawie codziennie spędza popołudnia - a czasem weekendy - w szkole muzycznej, słucha muzyki spoza głównego nurtu i rzadko ma czas na udział w imprezach urodzinowych koleżanek z klasy, czy na bieganie z grupą zaprzyjaźnionych dzieci z podwórka, może nie czuć się najlepiej wśród kolegów. Rozmawiajcie o problemach jakie ma w grupie. Może warto poszukać przyjaciół w szkole muzycznej i wspólnie planować wyjścia na basen, czy do opery. Indywidualne lekcje z nauczycielem są bardzo wymagające i obciążające. Nie zawsze informacja zwrotna będzie podana w delikatny sposób. Lekcja z nauczycielem niezadowolonym z postępów ucznia może skończyć się płaczem. Przygotuj swoje dziecko na takie sytuacje. Zastanów się co jeszcze może być źródłem napięć.

Zaplanuj budżet i zakupy

Koszt zakupu instrumentu to dopiero początek. Oprócz zaplanowania wydatków na nuty, podręczniki, akcesoria do czyszczenia, struny, stroiki, podnóżki, pulpity - zależnie od instrumentu, na którym dziecko będzie grać - zaplanuj też czas na zakupy. Początek roku szkolnego oznacza często brak zeszytów nutowych w szeroką linię. Dowiedz się wcześniej co będzie potrzebne, nie zostawiaj zakupów na ostatnią chwilę, sprawdź co będziesz mogła wypożyczyć w szkolnej bibliotece, czy wypożyczalni instrumentów. Domowy budżet odciążysz namawiając krewnych i znajomych na muzyczne prezenty. Sygnowane pałki z dobrego drewna, firmowe kostki w gustownym pudełeczku, czy nuty ulubionego muzyka w łatwym układzie na fortepian to na prawdę super prezenty. Porozmawiaj ze sprzedawcą w zaprzyjaźnionym sklepie muzycznym. Jeśli Twoje dziecko lubi tam zaglądać po lekcjach pewnie sprzedawca doskonale wie o czym marzy młody muzyk.

Pozamykaj niepotrzebne drzwi

Dzieci, które uczą się gry na instrumencie jakimś dziwnym trafem są posiadaczami innych talentów. Nauczyciele chętnie angażują je do udziału w szkolnym kole teatralnym, akademii, konkursie matematycznym, przyrodniczym, czy plastycznym. Jeśli należysz do tych ambitnych rodziców, którzy chcą oglądać swoją pociechę na najwyższym podium w każdym konkursie zatrzymaj się na moment. Nie da się zająć pierwszego miejsca we wszystkich rozgrywkach. Profesor ekonomii behawioralnej w MIT, Dan Ariely, opisuje doświadczenie jakie przeprowadzono w jednym z akademików. Aby wygrać grę komputerową studenci mieli zdobywać punkty klikając w pomieszczeniu, do którego wchodzi się po otwarciu drzwi. Można było wybierać z drzwi w różnych kolorach. Po kilku sekundach nieużywane drzwi znikały. Ważne wnioski? Studenci miotali się otwierając coraz to inne drzwi i wracając do poprzednich aby nie stracić żadnej okazji. Zamiast zdobywać dodatkowe punkty klikając konsekwentnie w jednym pomieszczeniu, tracili je przeskakując z pokoju do pokoju. Czy nie tak często postępujemy w życiu zapisując dzieci na wszelkie możliwe zajęcia?

Doświadczenie Dana Ariely pokazało, że nie trzeba było otworzyć każdych drzwi żeby wygrać grę. Pozostawiając niektóre drzwi zamknięte pomożesz dziecku osiągnąć sukces i nauczysz je wybierać drogi jakimi chce kroczyć do osiągnięcia celu.

Wakacje na pytania i odpowiedzi

Co może Ci pomóc w codziennej logistyce? Jakie bariery możesz napotkać? Co zrobisz, kiedy coś pójdzie nie tak? Jakie nawyki przeszkodzą Tobie i dziecku w codziennych obowiązkach? Jakie nawyki powinieneś w sobie wyrobić? Jeśli masz taką możliwość porozmawiaj z innymi rodzicami. Z czym się zmagają i jak sobie radzą? Przeanalizuj wszystko na spokojnie uwzględniając sytuację Twoją i najbliższych. Wakacje są dobrym momentem. Później może nie być czasu.

---

Aneta Kobylińska

_________________________________________

Więcej informacji o nauce gry na instrumencie, motywowaniu i wspieraniu dzieci w edukacji muzycznej znajdziesz na blogu wszystkodogrania.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz